Müzik tarihinin kendi içinde farklı gruplara ayrılması olağan bir durumdur. Müzikler çeşitli nedenlere bağlı olarak farklı tını’ Lara sahiptir. Müzik sanatının farklı faktörlere göre sınıflandırılmasına müzik türü denilmektedir. Müzik birçok farklı türe ayrılmış hepsinin birbirinden ayıran derin ve keskin çizgileri vardır. Dünya müzik türlerinde tarihe geçen türler şunlardır;

Rock Müzik

20 nci yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış, genel olarak elektrogitar, basgitar ve bateri gibi farklı enstrümanlar la birleşen vokal müzik taşıyan günümüz popüler türüdür.

Progresif Müzik

Akustik gitar, elektrogitar, basgitar, klavye ve bateri gibi yer yer kemana da yer everilen üflemeli çalgılar ve türlerin kullanılan günümüzde çok yoğun bir dinleyici kitlesi bulanmasa da fanatikler mevcuttur.

Heavy Metal

Agresif ritimler ve distorsiyonlu gitarlar eşliğinde sunulan metal müzik türüdür.

Kelt Müziği

Bu müzik türü İskoçya, İrlanda, Galler, Asturias gibi bölgelerde yaygın olarak kullanılan bir türdür. Son yıllarda ciddi bir dinleyici kitlesine sahip olmuştur. Keman, gitar, arp, gayda ve flüt gibi aletler kullanılır.

Blues

Amerika’daki siyahilerin kendi halk müziklerini modern müzik aletleri ile icra etmeleri ile başlamıştır. Kendi içinden R&B rock ve caz türünü çıkarmış bir müzik türüdür.

Caz

En bilinen mutlaka dinlenilmiş olan bir türdür. En tanınmış caz sanatçısı Louis ArmstrongCaz ilk kez 1900 yılların başında gelişmeye başlamıştır. Afrika kökenli Amerika’sı ve batı müziğinin harmanlanması ile ortaya çıkmıştır. Dünya 1917 yılında tanımıştır.

Klasik Müzik

Klasik batı müziği genellikle kültür seviyesi ile bağdaştırılan halk müziği türlerinden keskin bir çizgi ayrılmış bir türdür.

R&B- RNB

Rap, jazz, blues karşımı Afrika kökenli ABD’lilerin yaptığı bir türdür.

Rap

Kökeni 1970 lerde getto Amerika’sına dayanan hızlı bir söylem içeren müzik türüdür.

Çağdaş Müzik

Yeni bir gelenek yaratmayı başarmış bir türdür. Dünya müzik kategorisinde küçük bir yer kaplayan, pek çok dünya bestecisinin etkilemiş ve genişletilmiş değiştirilmiş günümüzün müzik türünü almıştır.

Türk Halk Müziği

Türk toplumunun hayatından kaynaklanan duygu, düşünce ve zevklerini işleyerek dile getirilmiş ait olduğu toplumun kültürünü yansıtan gerek sözlü gerekse sözsüz ezgilerdir.

Bir cevap yazın