Rock müzik yaklaşık olarak 1950’li yıllarda ortaya çıkmış batının sanat müziği ile halk müziği anlayışlarının kendi anlatım biçimleriyle özdeşleşmiş olarak pop müziğe taşımış halidir. Bu tütün gelişmesindeki kaynak blues Rhythm ve country olarak tanımlanır. Bu müzikler ilk başlarda daha çok siyah ırklı insanlara hitap etmektedir. 1950 yılların başlarında bir radyo sunucusu beyaz gençlerinde bu müzik türünü oldukça sevdiklerini görmüş ve bunun üzerine rock and roll adını verdiği program yapmaya başlamıştır.

Rock Müzik Dünya Müzisyenleri

Rock müziğin ilk efsane isimlerinden tüm dünyanın tanıdığı Chuck Berry ve Elvis Presley ile rock müzik zirvesini bulmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok enstrüman bu türe giriş yaparak bugünkü halini almıştır. Bu şekilde bu türe yeni bir soluk gelmiştir. Yakın zamanda efsane isimler ile şuan her kesimden insanın dinlediği her ülke ve bölgenin farklı kültürleri ile beslenen bir haline gelmiştir. Beatles, The Rolling Stones gibi dünyaca ünlü gruplar bu sektöre damgasını vurmuştur. Günümüzde bile hala dinlenen klasikleşen eserler bırakmışlardır. Metallica rock ve metal müzik denilince ilk akla gelen gruplardandır. Deep Purple, Led Zeppelin, Rolling Stones, The Doors, Pink Floyd, Queen gibi kaliteli gruplar günümüze kadar severek dinlenilen çalışmalar yapmıştır. Bu grupların içinde belki de En iyilerden biri olan Nirvana grubunu gerçekten Nirvana ya çıkarmayı sağlayan vokalistleri Kurt Cobain’dir. Bu sanatçının özel hayatı yaşam tarzı sahne performansları ile rock severlere güzel müzik şölenleri sunmuştur.

Ülkemizde de oldukça fazla sevilen bu tür olarak çok fazla rock müzisyeni ve grup oluşmuştur. Bunlardan da elbette efsaneler oluşmuş günümüzde bazı aktif olmasa da nesilden nesile gidecek eserler bırakmışlardır. Bulutsuzluk özlemi, erkin Koray, pentagram, Kurtalan ekspres, cemali, demir Demirkan, şebnem ferah,  özlem tekin, murat Kekilli, kıraç, kurban, pilli bebek, haluk levent gibi dev isimlerin yanında bunların veliahttı olarak gösterilen hayko cepkin, Teoman, Athena, mabel matiz de günümüzde en çok dinlenilen sanatçılar arasında yer almıştır. Ülkemizde Anadolu rock adı altında farklı bir kategori oluşmuş Türk halk müziği ve rock ’un birleşimi ile taçlanmıştır. Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca, Moğollar ve Fikret Kızılok gibi duayenler bu türün oluşmasına neden olmuştur. Günümüzde kıraç, haluk levent, murat Kekilli, barış akarsu gibi değerli müzisyenlerimiz sürdürmüş ve hala sürdürmektedir.

Bir cevap yazın