Değerli sanatçımız Selda bağcan gönüllerimizin ablası en az Türkiye kadar tüm dünyaya sesini duyurmuş birçok ülkede yüksek hayran kitlesine sahip olmuştur. Yaz sezonu boyunca Avrupa nın çok önemli festivallerinde sevenleri ile buluştu. Dünyanın en iyi kadın vokalleri arasında olan bağcan Berlin’de yapılacak yeni pop kültür festivalinde yer aldı. Tel Aviv li olan müzik grubu boom pam ile sahne alan değerli sanatçı muhteşem sesi, benzersiz yorumu ile dünya dillerine çevrilmiş farklı şarkıları ile dinleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Dünya basınında adından övgü ile bahsedilen adına sayısız yazı yazılan müziği ve siyasi duruşu ile farklı alanlarda incelenen sanatçımız konserlerine devam ederken 40 yılın 40 şarkısı adlı albümün çalışmalarını yapmaktadır.

Selda Bağcan 1948 yılında Muğla’nın ilçesi Menteşe’de doğmuştur. Anne öğretmen baba veteriner hekim olan değerli sanatçı öğrencilik yılları Ankara’da geçen sanatçı 10 yaşında gitar çalmayı öğrendi. Ankara üniversitesi fen fakültesi fizik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite son sınıftayken amatör müzik yapmaya başladı erkân Özarman sayesinde ilk 45 plağını çıkardı bu plağın çok ses getirmesi ile profesyonel müzik hayatına başladı.

1972 yılında dış işleri bakanlığının görevlendirmesi ile Bulgaristan’da altın ofre festivalinde Türkiye’yi temsil etti. 1973 yılında Avrupa turnesini gerçekleştiren sanatçı 17 adet 45 lik plak çıkardı. 79ve 80 yıllarında CHP partisinin yurtdışı demokratik kitle örgütü olan HDF ile dayanışma içinde olarak batı Avrupa’da çeşitli festivallere katıldı. 80 ve 87 yıllarında pasaport verilmeyen ünlü sanatçı 81 ve 84 yılları arasında şarkılarından dolayı üç kez metris cezaevinde hapse girdi.

Tarz olarak protest müziği benimseyen ünlü sanatçı  kendi bestelerini seslendiren aynı zamanda anonim olan şarkıları kendi yorumu ile seslendirmesi ile de tanınmaktadır.

Bir cevap yazın