Türk halk müziği Türkiye’nin çeşitli yörelerinde farklı ağzı ve üsluplarda ve formlarda söylenen Türkçe yöresel etnik müziktir. Yapısı gereği folklorun bir parçasıdır. Sözlü yada sözsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü olanlarına verilen isim türkü ’dür. Sözsüz olanlar ise yöresel ezgi adı verilmektedir.

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk halk müziği kapsamında dikkate alındığında eserler klasik ve modern olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik Türk halk müziği çeşitli yörelerden derlenmiş çoğu anonim olarak türkülerden ve sözsüz müziklerden oluşur. Bir çok anonim eserin sözü ve bestesinin kime ait olduğu bilinmez ve yöreye mal olmuştur. Modern tük halk müziği ise 1970lerden sonra klasik eserlerden esinlenerek sözü ve bestesi belli olan eserlerdir. Bu türde kullanılan çalgılar yöreden yöreye değişmekle birlikle bağlama, davul, zurna, klarnet ve darbukadır. Bunun dışında yöreye özgü saz çeşitleri mevcuttur. Karadeniz de kemençe, sipsi teke bölgesinin çeşididir. Türk halk müziği halk oyunları ve halk bilimleri ile yakından ilgilidir.

Türk Halk Müziğinin Özellikleri

Türküler ve oyun havaları gibi ölçüsü ve ritmi belli olan parçalar genel adı altında anılan güzellemeleri, taşlamaları, ninnileri, kapsamına almaktadır. Sadelik, içtenlik gibi özellikler taşıyan bu ürünlerde köy yaşantısı konu alınır. Uzunhavalar’da ise ölçü ve ritim serbesttir. Türkülerde sözler belirli bir hece kalıbına bağlıdır. Oyun havaları bölgelere göre değişik adlar alır.

Türk halk müziği her kesimden insanın dinlerken içine işleyen bazen hüzünlenerek bazen ağlayarak keyifle dinlenilmektedir. Müzik insan ruhunu rahatlatan en önemli kaynaktır. Ufkumuzu açar ve bizi keyiflendirir. Önemli Türk halk müziği sanatçılarımız Arif sağ, İzzet Altın meşe, Musa Eroğlu, neşet Ertaş, Zülfü Livaneli, emel sayın, müzeyyen Senar, Erol sayan büyük isimlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın