Pop müzik Türkiye’de 1945 li yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Pop müzik popüler müziğin bir alt grubudur. Popüler müzik yerine kullanılmaktadır. Günümüzdeki bir çok rock, hip hop, R&B ve country türleri ile yakın ilişkide olsa da pop müziği tam olarak tanımlayacak bir açıklama yoktur.

Türk Pop Müziği ve Sanatçıları

Türk pop müziği diğer adı ile popüler türk müziği modern müzik kalıpları ile oluşumu sağlanmış bu modern kalıplara hafif alaturka ve halk müziği ezgilerinin işlenmesi ile oluşturulmuştur. Çok eski bir geçmişe sahip değildir 40 yıllık bir geçmişi vardır. Türke ait olan anlamlarına gelmektedir. Türk pop müziği Batı Avrupa ve Kuzey Amerika soundlarından esinlenerek Türk enstrümanları eklenerek ortaya çıkmış bir türdür. İlk çalışmalar 1961 de başlamış temelleri ise 1970 de atılmıştır. Türkçe aranjmanlarla 80’lere kadar gelişme evresi göstermiştir. Türk pop müziğinim gelişmesine en büyük desteği Eurovision olmuştur. 1975-1985 arası en önemli dönem olmuştur. 80-90 dönemleri arasında gelişmeye devam etmiş fakat durağan bir döneme girmiştir. 1990 yıllarda teknolojinin gelişmesi ve ekonomik durumların bir nebze düzelmesi ile birlikte Türk pop müziğinin canlanmasına ve arz talep dengesinin iyiye gitmesine katkı sağlamıştır. Ve böylelikle bir endüstri halini almıştır. Bu Tür 1995 den sonra alaturka ile beslenmeye başlamış müzik sanatında tartışmalara neden olmuştur. Böylelikle dünya pop müziği çizgisinden kayarak kendi çizgisini kurmuştur.

Küreselleşmenin etkisi ile dünyada pop müziğin kralı olarak Michael Jackson kraliçesi olarak Madonna sırasını kimseye kaptırmamıştır. Türkiye’de ise popun kraliçesi Sezen Aksu Kralı ise dinlenme oranlarına bağlı olarak Tarkan’dır. Türkiye’de yabancı eserlerin üzerine yazılan Türkçe sözlerle pop müzik yapılırken şimdilerde kendi özgün eserlerini yaratarak 70 den 70 e herkesin en çok dinlediği tür olmuştur. Bu müzik türünün en belirgin özelliği nakarata ağırlık verilip kolay ezber sağlamasıdır. Genellikle hareketli şarkılardan oluşur. Sadelik ve tekrarlar fazladır. Müzik, beste ve sözler yalındır. Aşk, sevgi ve özlem temalarında oluşur. Sezen aksu, Ajda Pekkan, Sertap Erener, levent Yüksel, Çelik, Yonca Evcimik, Murat Boz, Gülşen, Funda Arar, Fatih Erkoç, Erol Büyükburç, İzel, Mazhar Alanson gibi büyük ses sanatçılarımız vardır.

Bir cevap yazın