Türk rock müziğin ilklerinden olan Fikret Kızılok öğrenimine başladığı Galatasaray lisesinde devam ettiği sırada müzik ile tanıştı. İlk müzik aleti kendisine doğum gününde hediye edilen kırmızı bir akordeondu. Müzik derslerini babası klarnetçi bir arkadaşının babasından almaya başladı. İlk konserini de 23 nisan kutlamasında taksim belediye gazinosunda verdi. Bu dönemde en beğenilen şarkıları tamzara adlı eserin yorumuydu.

Ortaokulda bu konserlere de devam eden Kızılok başka okul konserlerine de katılmaya başladı. Önceki adı Fikret Kızılok ve orkestrası olan grubun yeni adı Fikret Kızılok ve veliahtları oldu. Aynı okulun lise grubuna geçmesi ile gitarla çalışmalara da başladı. O senelerde okulun üst sınıf öğrencileri olan barış Manço, Timur Selçuk Kızılok’un en büyük destekçileri olmuştur. Ailesi ile birlikte Kadıköy’de yaşayan ünlü sanatçı konserlerine o taraflarda devam eder. O yıllarda Cahit Oben’in kurduğu Sailors adlı grup çok bilinmektedir. Kısa sürede Cahit ile arkadaş olan Fikret Kızılok gruplarını dağıtarak yeni bir grup kurarak profesyonelliğe adım atmak isterler. Beatles  tarzı müzik çalışmaları yapar ve çatı gece kulübünde yer alırlar. Lise bittikten sonra dişçilik yüksekokulunda öğrenimine devam etti. Bir süre müziğe ara vererek eğitimine daha ilgi gösterir fakat müzikten asla kopamayacağını anlayınca ilk solo plağını doldurur.

Unutulmak Video Fikret Kızılok Gönül Klibi


Bu plak o yıllarda pek dinlenmez bunun için okulunu bitirmeye karar verir. Okuduğu süre içinde arkadaşlarının kurduğu kaygısız adlı grupta bazen barış Manço ’ya eşik eder. Okulunda okurken arkadaşı arda uskan ile birlikte bir yolculuğa çıkar ve bu yolculuk onun dönüm noktası olur. Aşık Veysel’in uzun ince bir yoldayım adlı şarkısını kendi yorumuyla okur ve 45 lik plağa kaydeder. Bu onun ikinci solo plağı olur. 1969 yılında büyük usta aşık Veysel’in yanına giden Kızılok kar yolları kapayınca 3 ay üstadın yanında kalır. 1970 yılında yakaladığı plak başarısının ardından bir süre çıkarmaz. Anadolu turnesine çıkar. Turne’nin Siverek yolunda donma tehlikesi geçirir ve kamyon şoförü tarafından hayatı kurtulur. Bu olayın ardından bir plak yapar ve emmo adını verir. Bu şarkıyı hayatını kurtaran kamyon şoförüne ithaf eder. 22 eylül 2001 yılında uzun süre sıkıntı çektiği kalp krizi sonucu hastanede hayata gözlerini yumar.

Bir cevap yazın